vineri, martie 29 2024
Cam ce s-a întâmplat mai important în alergare, în ultimul week-end

# Ultramaratonul Bucegi 7500 a ajuns la a XI-a ediție. Cursa cea mai lungă (90km, +7500m diferență de nivel cumulată) a fost câștigată de echipa masculină formată din Gabriel Cojan și Andrei Ivanov (timp de 18h:00min:20sec), în timp ce la fete cele mai rapide au fost Dream Team (Mihaela Irimia și Vasilica Lefter) în 27h:32min:09sec. La echipe mixte a câștigat Festina Lente, formată din soții Adriana și Adrian Ploșniță – 19h:20min:52sec. Concursul a mai inclus și Cursa  3200 (45km, +3200m) și Cursa 1600 (22km, +1600m). Toate rezultatele se găsesc aici.

# Pe 13 iulie, Robert Hajnal a reușit să alerge 135,2km pe bandă, timp de 12 ore, ceea ce reprezintă cea mai bună performanță realizată de un atlet român. Cursa sa a avut și un caracter umanitar, reușindu-se strîngerea a peste 25 mii de lei pentru Hospice (prin intermediul platformei Galantom). Dacă am verificat bine, recordul mondial în acest caz e de 147,3km, realizat de un australian în mai anul trecut. Alergările pe bandă nu sunt foarte populare în România. Un eveniment major de 12 h nu a mai fost organizat anterior la noi, în schimb au fost mai multe curse de 24 ore. La prima dintre acestea, din 2012, Gabriel Solomon a alergat pe bandă 219,23 km, rezultat care nu a fost depășit de atunci (la acel moment a fost al 8-lea rezultat înregistrat în lume în curse similare).

# La Campionatul european de atletism pentru tineret (U23), România a reușit să obțină trei medalii: argint la suliță (Alexandru Novac) și două de bronz (Andrea Mikloș – 400m și Claudia Prisecaru – 3.000m obstacole. Concursul la desfășurat la Gavle, în Suedia. România a fost reprezentată de 29 de atleți, dintre care 10 fete. Tot la sfârșitul săptămânii au avut loc și Campionatele balcanice pentru cadeți (U18), unde atleții români au câștigat 14 medalii, dintre care 3 de aur, 6 de argint și cinci de bronz.