luni, octombrie 21 2024

A zecea ediție a Wizz Air Cluj Napoca Marathon. O competiție desfășurată în condiții speciale

Și a fost și ediția a X-a a Maratonului Cluj

Condiții speciale, pentru că pandemia de coronavirus a tot amînat desfășurarea normală a competiției, care a fost amînată succesiv. Altfel, Clujul rămîne un concurs foarte bine organizat, cu particularitatea că startul și finișul au loc pe un stadion, cu participanți inimoși și entuziaști.

Rezultatele acum:

În proba de maraton, la feminin, s-a impus Maria Magdalena Velișcu – 3h:07min:35sec. Trebuie remarcat că doar cu o săptămînă înainte, Velișcu a terminat pe locul 3 semimaratonul București. Au fost 32 de participante. La masculine, primul a trecut linia de sosire moldoveanul Vitalie Gheorghiță – 2h:29min:27 sec (au fost 222 finișeri). Total participanți în această probă: 254.

În proba de semimaraton, tot la fete, prima a terminat Mădălina Florea – 1h:16min:41sec (au fost 187 participante). La băieți, s-a impus din nou un alergător din R. Moldova, Ivan Siuris – 1h:07min:09sec (478 finișeri). Total participanți: 665. Despre Sirius trebuie spus că a făcut un tur de forță de-a lungul a trei săptămîni, cîștigînd maratoanele de la Chișinău, București și acum semi- la Cluj. Să mai spunem că acesta are 30 de ani (e născut la Camenca, Transnistria), lucrează ca polițist în forțele speciale Fulger și are un trecut atletic, în probe de semifond însă (e campion balcanic pe 800m, sală), abia în această toamnă alergînd pentru prima dată probe lungi.

Cros 10km. La fete s-a impus Mădălina Florea – 39min:34sec (168 participante). Da, este vorba de aceeași Florea care avea să cîștige și semimaratonul. Lucrul a fost posibil pentru că proba de 10km a avut loc sîmbătă 6 noiembrie. La băieți a cîștigat Dragoș Pop – 31min:42sec (217 participanți). Total finișeri în această probă: 385.

Ștafetă: Mixt – echipa Înțelegerea Gălățeni – 2h:24min:24sec, Feminin – Melcii Veseli – 3h:16min:59sec și Masculin – Run2Win: 3h:16min:49sec. Total echipe: 24 (număr participanți: 96).

Toate rezultatele sînt disponibile aici.