marți, aprilie 16 2024
Cluj, Iași, Băneasa, Cheile Dobrogei și nu numai. Multe competiții, așadar

# Maratonul Cluj Wizz Air. A opta ediție. Un concurs care și-a consolidat statutul de cel mai important maraton din afara Bucureștiului. Circa 3.000 de alergători în probele competitive: maraton – 471, semimaraton – 1278, cros 10km – 992, plus 56 de ștafete pe distanța maratonului. În proba cea mai lungă au cîștigat kenyanul Kiplagat Tuei Hosea – 2h:31min:34sec și respectiv Tunde Szabo (Ungaria – 2h:51min:48sec). Cei mai bine plasați români au fost pe poziția a doua: Nicoleta Ciortan – 3h:02min:21sec și respectiv Daniel Lupulescu – 2h:34min:40sec. La semimaraton, kenyenii au ocupat primul loc, atît la fete, cît și la băieți, prin Yunes Moraa Onyancha – 1h:19min:19sec și respectiv Benard Muinde Matheka – 1h:09min:55sec. La crosul de 10km, cei mai rapizi au fost Paula Todoran – 35min:33sec și Alexandru Corneschi – 34min:02sec. Toate rezultatele sunt disponibile aici.

# Maratonul Argonauților. Prima ediție. Loc de desfășurare: Cheile Dobrogei. Două probe: maraton (circa 40km, +1200m) și cros (14km, + 500m). Au fost 67 de finișeri la maraton, probă cîștigată de Alexandra Ungureanu – 4h:40min:35sec și respectiv Călin Vaipan – 4h:00min:03sec. Rezultatele complete se găsesc aici.

# Semimaratonul I..AȘI în Trail. A treia ediție. Cum se auto-intitulează ”probabil, cea mai verde cursă din România”, probele au și ele denumiri specifice: Crosul stopării braconajului – 6 km și Semimaratonul interzicerii defrișărilor – 21 kilometri. Au fost 458 de finișeri, dintre care 281 în proba de semimaraton. Aceasta a fost cîștigată de Ingrid Mutter – 1h:41min:56sec și respectiv Szabolcs-Istvan Gyorgy – 1h:31min:18sec. Toate rezultatele sunt disponibile aici.

# Băneasa Trail Run. Două probe: 21km și cros 10km, alergîndu-se prin pădurea Băneasa de lîngă București. La ora redactării acestei știri site-ul oficial era în revizie. Confirmăm însă, de la fața locului, că a fost lume multă, vreme frumoasă, (cam) multă muzică și paste sau păstrăv (la alegere), la final. Revenim cu rezultatele.

Să nu uităm să consemnăm a zecea ediție a Campionilor Sănătății, unul din puținele concursuri necompetitive unde copiii (de la bebeluși pînă la cei de 11 ani) pot alerga împreună cu părinții. Inițiativa a crescut foarte mult, avînd sute de participanți, mult entuziasm și premii pentru toți. Și, în fine, să mai spunem că Adriana Istrate – care cu cîțiva ani în urmă a terminat șapte maratoane pe toate cele șapte continente ale lumii – a încheiat cu bine ultimul ei concurs de alergare. Ea a participat la North Pole Marathon, unde s-a clasat a treia la feminin (din 12 participante) cu un timp de 7h:19min:51sec.