vineri, iulie 26 2024
Și a mai fost o ediție, cea de a XII-a, a Raiffeisen Bank Maratonul București. Și de data aceasta, un nou record de cursă, plus noi recorduri de participare
Ultimul sosit la MIB / Foto: PhotoRun

Maratonul Internaţional Bucureşti, desfășurat pe 12-13 octombrie, a fost cîştigat anul acesta la masculin de kenyanul Hosea Kipkemboi, care o realizat un record de cursă, cu timpul de 2h:10min:49sec. Tot el cîştigase şi cursa de anul trecut, cînd obţinuse timpul de 2h:11min:32sec.

Kipkemboi a fost urmat de doi compatrioţi ai săi, Jacob Chesari Kirui, cu 2h:17min:25sec şi Mibei Dominic Kipngeno (2h:18min:48 sec). Primul român care a terminat cursa a fost Sorin Mîneran, de la CSU Arad, care a obţinut locul 5, cu timpul de 2h:30min:26 sec, el devenind totodată campion naţional.

Cursa feminină de maraton a fost cîştigată de Sophia Chesir, tot din Kenya, cu un timp de 2h:33min:36sec, ea fiind urmată de alte două sportive kenyene, Gladys Chepkurui (2h:38min:32sec) şi Kipruto Salome Jepkosgei (2h:44min:09sec). Locul 4 a fost ocupat de românca Ionela Ecaterina Puia, de la CSM Craiova, cu timpul de 2h:55min:45sec, care devine campioană naţională la maraton.

Toate rezultatele sînt disponibile aici

La semimaraton, cursa a fost cîştigată de Maxim Răileanu (R. Moldova), cu timpul de 1h:04min:43 sec, el fiind urmat de Alexandru Corneschi (1h:07min:01sec) şi Marius Ionescu (1h:07min:39sec). La fete, prima a terminat Mădălina Florea (1 h 20 min 12 sec), urmată de Diana Panta (1 h 22 min 51 sec) şi Mihaela Nunu (1 h 23 min 51 sec).

Cursa de 10 km a fost cîştigată de Nicolae Soare, cu timpul de 30min:20 sec, el fiind urmat de Cristian Luțic (34min:03sec) şi Attila Daniel (34min:24sec). La feminin s-a impus Adela Bălţoi, cronometrată cu timpul 37min:17sec, urmată fiind de Maria Cristea (38min:34sec) şi Oana Ivăncescu (39min.45 sec).

Cursa Ștafetă a fost încheiată pe locul întâi de către echipa We are high din România cu timpul 2h:15min:35sec.

La cursele competitive au fost oferite premii primilor 8 clasați ai cursei de maraton și primilor 5 ai fiecărei curse. La cursa maraton s-au acordat premii în bani.

Sâmbătă 12 octombrie, la Cursa Copiilor, au luat startul 3600 de copii cu vîrste cuprinse între 0-13 ani, fiecare categorie de vîrstă și gen având start diferit, coridorul de start fiind împărțit pe sectoare, pe distanțe cuprinse între 0,9-1,4 km. Primele cinci școli și primele cinci licee/colegii cu cei mai mulți participanți au fost premiate cu echipamente sportive.

Conform organizatorilor, la toate cursele ediţiei a XII-a a Maratonului Internaţional Bucureşti au luat startul aproximativ 20.000 de participanți din 75 de ţări.