joi, aprilie 18 2024

Ultima zi a Campionatelor Mondiale de Atletism, desfășurate la Beijing, a inclus și proba de maraton feminin. De data aceasta, au lipsit marile surprize.

mare

Dacă la băieți, în cursa de cu o săptămână înainte, a câștigat un tânăr necunoscut, eritreeanul Ghirmay Ghebreslassie, de data aceasta, la fete, prima a terminat una dintre favorite, Mare Dibaba, din Etiopia.

Reprezentanta țării noastre, Paula Todoran a abandonat la km 30.

A fost o cursă strânsă, desfășurată în condiții meteo destul de bune (a fost mult mai înnorat decât în cursa băieților). Dibaba a sprintat decisiv pe ultimii 100 de metri ai pistei stadionului din Beijing, câștigând cu un timp de 2h:27min:35sec, cu doar o secundă mai bine decât kenyanca Helah Kiprop, care a venit pe locul al doilea. Pe trei s-a clasat Eunice Kirwa, din Bahrein, care este de fapt născută tot în Kenya, cu un timp de 2h:27min:39sec. Pe următoarele două locuri au venit două kenyence, printre care și fosta deținătoare a titlului mondial, Edna Kiplagat.

”Am fost încrezătoare că o să câștig, știind că am resurse pentru final. (…) De când am venit la Beijing am fost îngrijorată în ce privește vremea, care era foarte caldă. Dar în ziua cursei, vremea s-a schimbat și a devenit asemănătoare cu cea din țara mea natală. A devenit mai ușor pentru mine să fac o cursă bună. De acum înainte mă voi concentra pentru pregătirea Jocurilor Olimpice de la Rio”, a spus Mare Dibaba.

În vârstă de 25 de ani, Dibaba a alergat la Beijing a 12-a sa cursă de maraton. Anul acesta a câștigat maratonul de la Xiamen, cu un personal best de 2h:19min:52sec și a ocupat locul doi la Boston. În 2009 a obținut cetățenia azeră, schimbându-și numele în Mare Ibrahimova, și și-a falsificat data nașterii pentru a putea concura la europenele de juniori. Nu a reușit însă să înșele vigilența oficialilor IAAF, așa că a revenit la cetățenia etiopiană.

30km     1h:59min:28sec (53)

Rezultatele finale sunt disponibile aici.

P.S.
În scurt timp, plecând de la rezultatele obținute de sportivii români la Campionatele Mondiale de Atletism – unde cea mai bună performanță a fost un loc 6 – vom publica o analiză-manifest pe tema sportului de performanță semnată de Adi Dohotaru.