luni, octombrie 21 2024

A fost un sfîrșit de săptămînă cu multe concursuri și cu unele premiere care merită consemnate

# Să începem cu Campionatul național de alergare montană pe distanță lungă, care este criteriu de selecție pentru lotul național. Competiția s-a desfășurat în zona munților Hășmaș, comuna Dămuc mai exact, din județul Neamț. S-a alergat pe un traseu de 30km lungime, cu o diferență de nivel de nivel de 1744m.

La masculin a fost o prezență mai numeroasă – 24 de atleți – cu multe nume importante, însă la fete au fost doar cinci alergătoare. Campioni naționali aveau să devină Gyorgy Szabolcs Istvan (CSM Cluj) – 2h:52min:16sec și respectiv Ingrid Mutter (CSM Cluj) – 3h:25min:29sec. Toate rezultatele se găsesc aici.

Să mai spunem că CN s-a desfășurat în cadrul Hășmaș Maraton, o competiție aflată la prima ediție. Aceasta a avut cursă de maraton (8 finișeri, cîștigător Tudorel Buzoi – 5h:22min:30sec) și de semimaraton (34 finișeri, primul a terminat Andrei Calancea – 2h:17min:29sec).

# După ce am anunțat debutul aici, să spunem că s-a încheiat și a treia ediție a ultramaratonului S24h. A fost una inedită, deoarece pentru prima dată la noi s-au organizat campionate naționale pentru probele de 6h, 12h și 24h (aceasta din urmă fiind și criteriu de selecție pentru lotul național). Să vedem cîștigătorii:

• 6h: Denisa Bota – 66,09km și respectiv Claudiu Gorgan – 78,79km
  • 12h: Andra Calenic – 115,11km și respectiv Florin Ioniță – 128,61km
  • 24h: Mariana Nenu – 202,68km și respectiv Răzvan Farkaș – 223,31km
  • 48h: Julia Fatton (Germania) – 183,37km și respectiv Stev Orsvarn (Suedia) – 393,98km
  • 72h: Simona Gollent – 203,23km și respectiv Nicu Buceanu – 408,31km

Toate rezultatele sînt disponibile aici.

# Și pentru că ne-am referit mai sus la ultramaraton, să amintim acum de Apuseni Ultra Race, singura cursă de 100 de mile din România. De fapt, concursul – care a ajuns la a doua ediție –  are și probe de 40km și 100km. În proba cea mai lungă, primul a terminat Bartha Balint, după 25h:35min. Rezultatele se pot urmări aici.

# Alte concursuri:

• Alba Iulia City Race. A patra ediție. Probe de semimaraton, cros și curse pentru copii. La semimaraton primii au terminat kenyenii Mbhata Ruth Nundu – 1h:30min:28sec și respectiv Kipet Rop Abel – 1h:15min:20sec. Rezultate complete aici.
  • Băneasa Race, ediția de toamnă. Probe de cros și semimaraton. Cursa cea mai scurtă a fost cîștigată de Elena Alexandrescu – 47min:53sec și respectiv Cristian Luțic – 36min:46sec, iar la semimaraton primii au fost Ilinca Tempeanu – 1h:35min:09sec și Răzvan Ene – 1h:21min:09sec. Rezultatele complete aici.
  • Și în încheiere, un nou campionat național, respectiv cel de Cross Duatlon, unde la seniori s-a alergat 5km, s-a mers cu bicicleta 20km și din nou s-a alergat 2,5 km. Rezultatele complete aici.