luni, octombrie 21 2024
Mai exact: vremea e tot mai blîndă, a crescut numărul competițiilor interne, iar rezultatele atleților sunt dătătoare de speranță.

# Despre cel mai important eveniment de alergare al ultimului week-end, Campionatele mondiale de semimaraton, am scris deja aici. Să scoatem din nou în evidență rezultatul bun al Ancuței Bobocel, 1h:10min:21sec, nou record personal, care s-a clasat pe locul 15, fiind cea mai bine poziționată atletă non-africană. Și alt rezultat din semimaraton: Alexandru Corneschi, locul 11 la Varșovia, cu un timp de 1h:05min:21sec.

În fine, să mai consemnăm victoria Denisei Dragomir la Sky del Canto (Italia), proba de 22km (+1200m), cu un timp de 1h:57min:27sec.

# Atleții masters prezenți la Europene de atletism desfășurate la Madrid au cîștigat 10 medalii dintre care două de aur, prin Elena Pagu (91 ani, 5km marș) și Florina Marin (+40 ani, săritura în lungime). Medalii de argint au cîștigat Adina Gheorghiu – 2 (60m, 200m), Nicoleta Busuioc – 2 (lungime și pentatlon), Margareta Anton – 1 (aruncarea ciocanului) și Cozmin Lupu (+40, lungime). În fine, alte două medalii de bronz au fost obținute de Florina Marin (60m) și Adrian Neagu (+60, lungime). La general, România a ocupat locul 25 din 32 de țări participante. Rezultatele complete se găsesc aici.

Și pentru amatorii de lectură, un excelent portret al dnei Elena Pagu publicat recent de Decât o Revistă (), sub semnătura Andreei Giuclea.

Și acum să vedem cît și cum s-a alergat la cele două concursuri interne.

# Maratonul Nisipului. Ediția a V-a, un concurs care a crescut mult. S-a alergat în buclă între Mamaia și Năvodari. Probe de maraton, semimaraton și cros. La maraton, unde au fost 86 finișeri, cîștigători au fost Igor Țimbalari – 3h:04min:17sec și respectiv Ionela Muscalu – 3h:49min:44sec. La semimaraton (195 finișeri), primii au terminat Dumitru Nicolaev – 1h:23min:26sec și Nicoleta Ciortan – 1h:36min:13sec. La cros 10,5km au fost 309 participanți. Toate rezultatele se găsesc aici.

# Sport Guru Timișoara 21k. A doua ediție. S-a alergat pe străzile Timișoarei, în probe de semimaraton, cros 10km, plus cursă populară și cros pentru copii. La semimaraton, întrecerea a fost dominată de alergători din Kenya, care au ocupat primele trei locuri la băieți, cîștigător fiind Matheka Benard Muinde – 1h:06min:02sec. La fete cea mai rapidă a fost tot o sportivă est-africană, Matebo Ruth Chemisto, care a înregistrat un timp de 1h:16min:12sec. Să mai spunem că la semimaraton au fost 401 finișeri, cărora li s-au adăugat alți 302 participanți în proba de 10km. Toate rezultatele sunt disponibile aici.

Și, în încheiere, să consemnăm o cursă de 24h, organizată pe stadionul Dinamo din București, Record Run 24h. Au fost opt participanți (dintre care două fete), care au parcurs distanțe între 53 și 144km. Detalii aici.