YOU ARE HERE:Home » Info general » Record european la 3.000m
Info general

Record european la 3.000m

Performanța europeană deținută de românca Gabriela Szabo a fost doborât în fine, după 17 ani

Olandeza Sifan Hassan a stabilit pe 30 iunie un nou record european în proba feminină de 3.000 m, impunându-se cu timpul de 8min:18sec.49/100 în finala reuniunii de la Stanford (Statele Unite), a şaptea etapă a circuitului atletic Liga de Diamant.

Cursa a fost extrem de tare, cu a doua clasată, germanca Konstanze Klosterhalfen alergând distanța în 8min:20sec.07/100, timp tot sub precedentul record mondial deținut de Gabriela Szabo din 2002 (8min:21sec.42/100). Pe locul 3 s-a clasat etiopianca Letesenbet Gidey (8min:20sec.27/100)., urmată de compatrioata sa Genzebe Dibaba, deținătoarea recordului mondial pe distanța de 1.500m.

O performanţă deosebită a reuşit şi kenyanca Beatrice Chepkoech, care a câştigat finala de la 3.000 m obstacole în 8min:55sec.58/100, a treia performanţă din toate timpurile. Chepkoech, care stabilise anul trecut un nou record al lumii în această probă (8min:44sec.32/100) a încheiat cursa de la Stanford cu un avans de peste nouă secunde faţă de americanca Emma Coburn, actuala campioană a lumii, clasată pe locul secund (9min:04sec.90/100).

În proba de 800 m, sud-africana Caster Semenya, aflată în plină dispută pentru a combate noul regulament referitor la atletele hiperandrogene, s-a impus cu timpul de 1min:55sec.70/100, departe de recordul său personal (1min:54sec. 98/100).

Reuniunea de la Stanford a marcat, practic, revenirea Semenyei pe distanţa sa predilectă. Dubla campioană olimpică a obţinut de la justiţia elveţiană suspendarea noului regulament al IAAF, intrat în vigoare la începutul lunii mai, care îi interzicea să se alinieze pe distanţa de 800 m dacă nu urmează un tratament pentru scăderea concentraţiei de testosteron.