luni, octombrie 21 2024

Câteva informații despre singurele competiții desfășurate în zilele din urmă.

radu
# A fost mai întâi, sâmbătă 28 noiembrie, Crosul Unirii, desfășurat la Alba Iulia. A 47-a ediție (ohoho, la mai mare!), peste 300 de participanți, mai ales numeroși copii. Pentru o listă a câștigătorilor puteți consulta publicația ABSport.ro.

# Ultima lună a anului debutează tradițional cu Maratonul 1 Decembrie / al Reîntregirii Neamului Românesc*, organizat cu ocazia zilei naționale a României. A fost a cincea ediție, una la care au luat startul aproape 500 de alergători (vreo 490 dacă e să fim exacți, dar am zis să rotunjim în plus, ca să subliniem meritele organizatorilor) în cele trei probe ale concursului (maraton, semimaraton, cros 10km). S-a alergat în parcul IOR din Capitală, vremea a fost una excelentă pentru competiție.

Câștigători:
Maraton: Luminița Suditu – 3h:28min:43sec și respectiv Ionuț Purcea – 2h:49min:45sec.
Semimaraton: Maria Velișcu – 1h:30min:56sec și respectiv Gheorghe Tănase – 1h:20min:21sec
Cros: Iuliana Stroescu – 37min:38sec și respectiv Daniel Stroescu – 33min:00sec.
Rezultatele complete se găsesc aici.

Să menționăm că organizator a fost Ro Club Maraton, iar cu această ocazie și-a făcut debutul ca director de cursă infatigabilul Cosmin Năvădaru – Fulgerică.

* Pentru o dispută cordială privind denumirea potrivită a acestui concurs vezi aici.

Despre personajul din imagine veți auzi mai multe, în curând, pe Alerg.ro. Foto: Radu Cristi.