luni, octombrie 21 2024

Rezultat excepţional obţinut de un român la un ultramaraton montan de 100 de km, în Grecia.

olimpusde Cosmin Năzdrăvanu

Ultramaraton

*** 5 iulie. Românii aleargă bine. Ne-o demonstrează Marius Valentin Vasilache, care a câştigat Olympus Mythical Trail, competiţie desfăşurată sâmbătă, în Litohoro (Grecia). El a străbătut peste 100 de km pe Muntele Olimp (7200m diferenţă de nivel) în 15h35min56sec. Rezultatele celorlalţi 64 de participanţi le găsiţi aici.

Curse montane

*** 5 iulie. Aflat la a treia ediţie, Cozia Mountain Run a reunit la start aproape 300 de participanţi. Traseul Cozia (30 km cu 1750 m diferenţă de nivel) a fost terminat de 129 de alergători şi a fost câştigat de Andrei Bălăşan (3:10:53), următoarele două poziţii fiind ocupate de Bogdan Petruţu (3:12:53) şi de Papp Cosmin Szekely (3:16:52). Traseul Stănişoara a fost terminat de 142 de concurenţi, iar pe primele trei locuri s-au clasat Ionuţ Marian Purcea (1:41:00), Cătălin Clinciu (1:42:32) şi Andrei David Lihaciu (1:44:01). Competiţia a mai cuprins Traseul Turnu (4 km, necompetitiv) şi Cozia Junior. Vezi rezultatele complete de la Cozia Mountain Run 2014.

*** 5 iulie. Runsilvania Sky Run, cel de-al doilea concurs din cadrul circuitului naţional Runsilvania Tour 2014, a avut startul sâmbătă, în staţiunea Borşa, judeţul Maramureş. Cele trei trasee distincte ale competiţiei au atins trei vârfuri din Munţii Rodnei şi au trecut pe lângă trei cascade. Traseul Profesionişti a avut o lungime de 26 km, ajungând la peste 2000 metri altitudine, iar Traseul secţiunii Hobby a măsurat 16 km. Cei care au vrut să încerce experienţa unei alergări montane cu diferenţă de nivel şi dificultate tehnică au ocazia de a participa la traseul de 7 km, care a ajuns până la Cascada Cailor. La Profesionişti, câştigători au fost Bogya Tamaş (3h7min), respectiv Andreea Dan (4h31min). La Hobby, au terminat pe primele poziţii Yana Sandieva (2h24min) la feminin, respectiv Bogya Gergo (1h58 min). Vezi rezultatele complete ale Runsilvania SkyRun 2014.

Triatlon

*** 6 iulie. Aflat la ediţia a II-a, International Metropolitan Braşov Triathlon a avut loc duminică şi a propus câteva elemente spectaculoase: proba de înot s-a ţinut la Codlea (inedită a fost parcurgea unei distanţe de 800m până la zona de tranzit), traseul de bicicletă a tranzitat Poiana Braşov, iar finish-ul a avut loc în Piaţa Sfatului. Triathlon Braşov este etapa 1 a circuitului de şosea – „140 bătăi pe minut”. Rezultate:

• Proba Olimpică (masculin) a fost câştigată de David Ruzsas (2:04:04 timp total – 0:19:21 swim, 1:18:16 bike, 0:13:39 run1, 0:13:18 run2)
  • la Proba Olimpică (feminin), a terminat pe locul întâi Eszter Dudas (2:24:07 timp total – 0:19:39 swim, 1:17:28 bike, 0:15:29 run1, 0:14:04 run2)
  • la Proba Sprint (masculin), câştigător a ieşit Simon Gergely (1:10:51 timp total – 0:08:20 swim, 0:47:29 bike, 0:15:02 run1)
  • la Proba Sprint (feminin), cea mai rapidă a fost Antonela Manac (1:21:51 timp total – 0:08:52 swim, 0:55:14 bike, 0:17:45 run1)
  • la Ştafetă Sprint, pe primul loc a terminat echipa Triteam (timp total 1:08:35)
  • locul întâi la Ştafetă Olimpic a fost obţinut de echipa Tri-Aluta 2 (timp total 2:04:20)

Rezultatele complete, pe categorii, pot fi văzute pe pagina de facebook a competiţiei şi vor fi postate în curand şi pe site-ul oficial.

Curse caritabile

*** 3 iulie. Românii nu aleargă numai în competiţii şi nici nu o fac numai pentru glorie sau faimă, ci şi în scopuri caritabile. Este cazul lui Iustin Păltinel, elev la liceul din Hîrlău, care a alergat joi aproximativ 80 de kilometri, din Iaşi până în centrul Hîrlăului. Scopul acestei alergări a fost acela de a strânge fonduri pentru construcţia Centrului Social din Vălenii de Munte, care îi va ajuta pe copii să aibă acces mai uşor la continuarea studiilor liceale. Detalii pe pagina de facebook a lui Iustin.