vineri, aprilie 19 2024

Pentru că în zilele următoare vom avea mai multe de povestit despre a șasea ediție a Maratonului Internațional București – Raiffeisen Bank, pe moment să menționăm doar câștigătorii.

victorie

Și anul acesta, cei mai buni s-au dovedit sportivii est-africani. Câștigător la maraton a a fost kenyanul Chelokoi Victor Bushendich, cronometrat cu 2h:14min:05sec, acesta fiind urmat de către etiopianul Mengesha Wosene Demeke, cu 2h:14min:21sec și Kiptoo Kenneth Kipkemoi (tot Kenya), cu 2h:19min:27sec.

În proba maraton femei, Neri Tigist Worku din Etiopia a câștigat primul loc, terminând cursa în 2h:37min:28sec. Poziţiile următoare au fost ocupate de conaţionalele sale Geletu Megertu Ifa , cu timpul  2h:39min:53sec și Woldemeskel Shewaye Wolde în 2h:42min:6sec.

Locul întâi în cadrul cursei scaunelor cu rotile, proba maraton, a fost acordat lui Gigel Epure, cu timpul 2h:17min:9sec.

La proba semimaraton bărbați, a câștigat Andrei Ștefana, care a obținut un timp de 1h:07min:24sec. Pe poziție secundă a sosit Tudor Mircea Moldovan, în 1h:10min:22sec, iar locul trei a fost ocupat de Alexandru Staicu cu un timp de 1h:10min:59sec.

În proba similară feminină, Paula Todoran a câștigat primul loc, terminând cursa în 1h:16min:44sec, pe poziție secundă sosind Elena Moagă, cu 1h:18min:26sec, iar pe trei Alexandra Cristiana Frumuz, cu un timp de 1h:20min:29sec.

Cursa de Ștafetă a fost încheiată pe locul întâi de către echipa  CSS Locomotiva Tg Jiu. La Cursa Populară, categoria bărbați, învingător a fost Ioan Zaizan cu timpul de 8min:21 sec, iar la feminin Florentina Buga cu timpul de 10min:54sec.