vineri, martie 29 2024

Lume multă și nume mari. Și la Alba Iulia și la New York

ai

*** Acest sfârșit de săptămână a programat un singur concurs de alergare în România: Alba Iulia City Race. Deși aflat la prima ediție și cu un format mixt (alergare și în oraș și pe traseu accidentat), concursul de la Alba Iulia a reușit să strângă la start foarte multe din numele importante ale alergării românești dar și numeroși amatori (mai exact 417 participanți). Au fost două curse, pe distanța de 21 și respectiv 10 km.

3.    Paul Pârnău – 37min:05sec

Rezultatele complete sunt disponibile aici.

*** Una din cele mai mari competiții de gen din lume, semimaratonul New York, a fost dominat anul acesta de kenyeni. Nu că ar fi vreo surpriză. La masculin, Geoffrey Mutai, de două ori câștigător al maratonului din acest oraș, a reușit să își adauge un titlu și în proba de 21 km, cu un timp de 1h:00min:50sec. Pe locul doi a venit britanicul Mo Farah (dublu campion olimpic în probe de fond), care la finalul cursei s-a prăbușit, pierzându-și cunoștința pentru scurt timp. Farah a terminat în 1h:01min:07sec, cu o secundă mai bine decât Stephen Sambu (Kenya).

Deși aflată la primul său semimaraton, kenyanca Sally Kipyego (campioană olimpică în proba de 10.000 m) a reușit să stabilească un nou record al cursei, cu timpul de 1h:08min:31sec. Ea a fost urmată de Buzunesh Deba (Etiopia) – 1h:08min:59sec și de americanca Molly Huddle – 1h:09min:04sec.

De menționat că atleta româncă Adriana Pîrțea-Nelson (care trăiește în SUA) a terminat pe locul 9, cu un timp de 1h:11min:50sec.