luni, octombrie 21 2024

A fost o ediție ce a stat sub semnul restricțiilor pandemice. Altfel, o ediție ”frățească”, căci cursele au fost dominate de alergători din România și R. Moldova

30 și 31 octombrie 2021. A XIV-a ediție a Maratonului București (asta dacă numărăm și ediția de anul trecut, care nu s-a desfășurat în mod fizic, ci doar la nivel virtual, prin curse individuale). Acum, s-a alergat în mai multe curse competitive, putînd participa doar alergători vaccinați sau trecuți prin boală. Să vedem rezultatele.

### MARATON. La băieți, pe primul loc s-a clasat moldoveanul Ivan Siuris – 2h:16min:35sec, care a fost urmat de Alexandru Corneschi – 2h:16min:49sec și Ognjen Stojanovic (Serbia) – 2h:25min:18sec. La fete cîștigătoare a fost Adela Bălțoi – 2h:47min:25sec, pe podium mai clasîndu-se Ionela Puia – 2h:53min:43sec și Anca Istrate – 2h:55min:08sec. Au fost 426 de finișeri.

### SEMIMARATON. Să începem tot cu cei mai rapizi. Astfel, în cursa masculină s-a impus Maxim Răileanu (R. Moldova) în 1h:06min:05 sec, urmat de Robert Necula – 1h:08min:57sec, şi de Alexei Camenscic (R. Moldova) – 1h:14 min:25sec. Diana Sinic (R. Moldova) a cîştigat la feminin, în 1h:25min:42 sec, urmată de Diana Panţa – 1h:27min:31sec şi de Maria Magdalena Velișcu – 1h:28min:00sec. Au fost 852 de finișeri.

### ȘTAFETĂ MARATON maraton. Pe primul loc s-a clasat tot o echipă din R. Moldova, respectiv MTB.md, cu un timp de 2h:16min:14sec. Aceasta a fost urmată de Rocket Team și respectiv The Running Pack. În total au fost 47 de echipe, adică 188 de alergători.

### CROS 10 KM. Cursa masculină a fost cîştigată de Cristian Luţic, în 34min:00sec, urmat în clasament de Ruben De Vicente – 34min:15 sec şi de Bogdan Holubaş – 34min:40sec. La feminin a ieşit învingătoare Mădălina Florea, în 34min:47sec, urmată de Elena Alexandrescu, 38 min 47 sec, şi de Maria-Gabriela Herman, 39 min 26 sec. Număr total participanți: 859.

### CROS 5 KM. Albert Lupu a ocupat primul loc în proba masculină de 5 km cu un timp de 18min:49sec, iar Ina Cristina Ilie a câştigat la feminin cu 22min:48sec. Număr participanți: 427.

### La 10 km fotoliu rulant a ieşit învingător Ilie Ştefirţa, cu un timp de 21min:25sec, urmat de Angel Moraru – 39min:35sec şi Petru Ifrosa – 45min:26sec. Florentina Hrişcu s-a impus la feminin – 50min:06sec, urmată de Roxana Ghineţ – 1h:16min:59sec.

Toate rezultatele sînt disponibile aici.

Ediţia 2021 a Raiffeisen Bank Bucharest Marathon s-a desfăşurat respectând normele de siguranţă impuse de autorităţile române în contextul pandemiei.

Astfel, la cursă au participat doar alergătorii vaccinaţi împotriva virusului SARS-CoV-2 (pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare), precum şi cei care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul Covid-19. De asemenea, alergătorii au fost nevoiţi să poarte mască de protecţie în primii 100 de metri de la start precum şi la finiş. Accesul spectatorilor pe întreaga durată a evenimentului a fost interzis.