luni, octombrie 21 2024

Adrian Trifan de la clubul CSM Bistrița a reușit să câștige medalia de aur în proba de 3.000 metri (cu un timp de 8min:11.36sec) în cadrul Campionatelor balcanice de atletism în sală desfășurate pe 18 februarie la Istanbul.

În aceeași probă, dar la feminin, Elena Moagă a obținut bronzul (timp 9min:46.15sec) în timp ce o medalie de argint a cîștigat Ioana Doagă în proba de 1.500 metri (timp 4min:10.74sec, record personal).

În alte probe de alergare, dar pe distanțe mai scurte, au mai obținut medalii: Andreea Ogrăzeanu (argint, 60 m), Ionuț Zăizan (argint, 800m), Alina Panainte (bronz, 400m), Cătălin Câmpeanu (bronz, 400m).

La aceste Campionate balcanice de atletism (unde au participat sportivi din 11 țări) delegația României a obținut 15 medalii, dintre care două de aur și 7 de argint (pentru mai multe detalii, vezi aici)

Pe aceeași arenă Atakoy, care a găzduit această competiție, se va desfășura între 9-11 martie și cea de-a 14 ediție a Campionatelor mondiale în sală. Doar un amănunt: arena din capitala Turciei are o capacitate de 7450 de locuri.