luni, octombrie 21 2024
Despre cursele de alergare din week-end și aventurile aferente

# Să începem cu cea mai veche competiție, respectiv Maratonul Cluj Wizz Air, ajuns la a noua ediție. Principalele concluzii: alergătorii kenyeni au dominat toate probele lungi, numărul de finișeri continuă să crească, vremea a fost bună, iar organizarea pe măsură. Cei mai rapizi la cursa de maraton au fost Emily Jemutai Cheruiyot – 2h:49min:11sec (la feminin au terminat 91 de sportive) și respectiv Evans Kipngetich Tanui – 2h:24min:17sec (cursa băieților a avut 462 finișeri). La semimaraton, prima a terminat Jane Ngima Mbogo – 1h:16min:19sec (393 fete au terminat cursa), iar la băieți s-a impus Mark Kipchumba Rotich – 1h:07min:31sec (au fost 984 finișeri). În cursa de 10 km, prima a ajuns Diana Panța – 41min:04sec (463 finișeri la fete), iar la băieți s-a impus Alexandru Corneschi – 33min:08sec (676 finișeri). Toate rezultatele se găsesc aici.

# Tot o competiție de maraton, dar în zona Iașului de data aceasta, prin Pădurea Bârnova. Această a patra ediție a I…Ași În Trail a fost marcată de ploaie, noroi și mai ales de faptul că în proba de maraton prima la linia de finiș a ajuns o fată. E drept că nu oricare, însă de remarcat e că primii băieți și alte două fete au fost îndrumați greșit pe traseu, au alergat în plus vreo 6 km, dar au revenit admirabil. Așadar, câștigătoare este Ingrid Mutter – 3h:29min:14sec, iar la băieți Leonard Mitrică – 3h:30min:53sec. (au fost 84 de finișeri în total).  La semimaraton s-au impus Mihail Bizniuc – 1h:25min:23sec și respectiv Nicoleta Dumitru – 1h:59min:40 sec. (cursa a fost terminată de 250 alergători). Toate rezultatele se găsesc aici.

# Și din nou curse lungi, de data aceasta în Dobrogea, la Maratonul Argonauților. Ediția a doua, probe de cros și maraton. Pe distanța cea mai lungă (84 finișeri) au câștigat Melania Răduțoiu – 5h:18min:25sec și respectiv Cătălin Florescu – 3h:44min:29sec, în timp ce la cros cei mai rapizi au fost Regina Țârcomnicu și Radu Surugiu (aici au fost 160 finișeri). Rezultatele complete sunt disponibile aici.

# În Sibiu, de data asta, mai exact în zona Rășinari a avut loc Urme pe play, un concurs cu probă de cros și 25km, aflat la a doua ediție. Proba cea mai lungă (unde au fost 141 finișeri) a fost câștigată de Andrei Preda – 2h:10min:09sec și respectiv Adriana Ploșniță – 2h:48min:14sec. La cros (178 finișeri) viteziștii s-au numit Alis Pufu – 1h:40min:16sec și respectiv Daniel Scrob – 1h:11min:52sec. Toate rezultatele se găsesc aici.

# Noroi și bălți cu sticlinde-oglinde au fost și la ediția de primăvară a Băneasa Race, desfășurată la marginea Bucureștiului. Două probe, multă lume. La semimaraton s-au impus Dumitru Nicolaev – 1h:17min:04sec, respectiv Ilinca Maria Tempeanu – 1h:31min:32sec (număr total participanți: 227). În proba de cros cei mai rapizi s-au dovedit a fi Ștefan Iulius Gavril – 37min:37sec și Diana Ivăncescu – 46min:46sec (număr total finișeri: 476). Concursul a avut, în premieră pentru România, și o probă de canicros. Toate rezultatele se găsesc aici.

# Mai mulți alergători români au participat anul acesta la Istria 100 Miles (Croația), cursă din cadrul Ultra Trail World Tour. Proba cea mai lungă, de 168 km, a fost terminată și de Edi Petrov (locul 25, timp 24h:22min), în timp ce Andrei Ivănescu-Gliga a terminat pe locul 3 în cursa de maraton (timp: 3h:12min:21sec). Să mai spunem și că la ediția de anul acesta a cunoscutului ultramaraton multi-day Marathon des Sables au participat patru români.

# Și, la final, o informație și despre alergare, dar și despre bicicletă. Astfel, Antoanela Manac și Bogdan Damian sunt noii campioni naționali de duatlon. Ei au câștigat concursul desfășurat la Cheile Grădiștei.