luni, octombrie 21 2024

S-a alergat în draci: balcaniade, naţionale de semimaraton, (ultra)maratoane şi multe altele.

Masters Balcaniadade Cosmin Năzdrăvanu

Balcanice şi Naţionale

*** În perioada 19-21 septembrie, în Bucureşti, s-a desfăşurat BAVACS 2014 (Campionatul Balcanic de Atletism – Masters). Multe rezultate bune pentru România, dintre care amintim, la feminin: Nicoleta Ciortan – locul 1 la 5000 m (18:56.41), Florina Marin – locul 1 la 200 m şi la 100 m, Maria Păsărin – locul 1 la 5000 m marş. La masculin, ne mândrim cu: locul 1 la 4x100m (Dumitrache, Brînzoi, Tănase, Nişu, care au terminat în 44.66), Marin Scarlat – locul 1 la 3000 m obstacole, Ion Ionaşcu – locul 1 la 2000 m obstacole, Ilie Marin – locul 1 la 110 m garduri, Marian Ion – locul 1 la 5000 m marş, Mircea Alexandrescu – locul 1 la 1500 m şi la 800 m, Silviu Nişu – locul 1 la 400 m, 200 m şi 100 m. Vezi rezultatele complete, pe categorii de vârstă.

*** Tot în weekend, în Cluj-Napoca, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Semimaraton. Pe lângă cei 89 de atleţi de la proba lungă, au alergat şi 27 de participanţi amatori în cadrul unei Curse Populare. Paula Claudia Todoran a devenit campioană la semimaraton – senioare (01:15:19). La băieţi, campion a ieşit Marius Ionescu, membru al lotului olimpic şi cel mai valoros maratonist român al momentului.

(Ultra, semi)maraton

*** Într-un weekend în care Adriana Nelson Pîrţea a terminat pe poziţia a opta semimaratonul Rock ‘n’ Roll Philadelphia (cu un timp de 01:12:45), românii au avut şi în ţară o serie de curse la care au putut participa.

*** Sâmbătă, 20 septembrie, a avut loc Transmaraton, una dintre cele mai frumoase curse din România. Locul de desfăşurare: Transfăgărăşan – cel mai frumos drum din lume conform Top Gear. Proba de ultramaraton (63 km, 3140 m diferenţă pozitivă de nivel) a fost câştigată de Mihai Pantiş (06:22:50), respectiv de Buzea Andreea Liana 09:23:24. La maraton (1890m+) a câştigat Alexandru Itu (03:30:17), Alina Bilan fiind cea mai rapidă la feminin (04:57:47). Victor Vlad a câştigat proba de semimaraton (1050m+) în 01:41:57, iar Mihaela Berbece a fost pe locul întâi la feminin (02:13:08). Vezi rezultatele complete de la Transmaraton.

*** Maratonul Tabere cu Suflet desfăşurat pe 20 septembrie, la Comana, a fost câştigat de Florin Simion (3h12min) la masculin, respectiv Hiroko Ogawa (4:13) la feminin. La semimaraton, Nicolae Iftimovici a avut nevoie de 1h şi 30minute pentru a câştiga, Ana Elisabeta Daraban reuşind cea mai bună clasare la fete, cu un timp de 1h57 min. Vezi rezultatele complete.

*** 800 de sportivi din 11 ţări şi de pe trei continente au fost prezenţi la a patra ediţie a Semimaratonului Oradea (DIGI Oradea City Running Day). La proba de 21 km s-a impus kenyanul Moses Kipruto Kibire (1:05:46), iar la feminin Liliana Maria Danci (1:18:32). Proba de 10 km a fost câştigată tot de un kenyan – Nelson Kipkogei Cherutich (31:56), la femei impunându-se Elena Daniela Cîrlan (38:31). La 5 kilometri, cel mai rapid a fost Nicolae Soare (15:43), iar cea mai rapidă a fost Paula Todoran (17:45). Vezi rezultatele complete.

*** Aflat la prima ediţie, Semimaratonul Porţile Deltei s-a desfăşurat duminică, 21 septembrie, la Tulcea, având probele de semimaraton individual, semimaraton ştafetă şi cursa populară (5,27 km). La feminin a câştigat Nicoleta Ciortan (01:26:18), iar la masculin George Bulgaru (01:23:25). Rezultatele complete aici.

*** Pe 21 septembrie ar fi trebuit să se desfăşoare şi Semimaratonul I Love Reghin, eveniment caritabil. Până în acest moment nu ştim dacă respectiva cursă a mai avut loc.

Crosuri & FunRun

*** Aproape 600 de persoane au luat startul la RunFest, pe 20 septembrie. Noutatea celei de-a doua ediţii a competiţiei desfăşurate în Pădurea Băneasa a constat într-o probă nouă, de 15 km, câştigată de Luca Schianchi (1:04:18) la masculin, respectiv de Antonia Maris (1:09:43) la feminin. La proba de 10 km, Victor Spătaru (43:02) a terminat pe locul întâi, în timp ce Iuliana Chiriac (46:33) a fost cea mai rapidă la feminin. La proba de 5 km, prima poziţie i-a revenit lui Alexandru Dumitrescu (20:46), respectiv Florentina Buga (21:37) la feminin. Vezi rezultatele complete ale RunFest 2014.

*** Aproximativ 400 de persoane au participat la Crosul Companiilor Cluj-Napoca de pe 21 septembrie. La individual feminin, cea mai rapidă pe distanţa de 5 km a fost Adriana Muscă (20:22), iar la masculin Adi Dohotaru (18:07). Vezi rezultatele complete.

*** Desfăşurat în judeţul Alba, pe 20 septembrie, Crosul Cugir a oferit participanţilor două curse: 15 km (350 m diferenţă de nivel), respectiv 7 km (250 m diferenţă de nivel). Proba lungă a fost câştigată de Daniel Scrob (53:00) la masculin, respectiv de Adriana Maria Andreica (1:14:00) la feminin. La proba scurtă s-au impus Francisc Sarosi (34:04) la băieţi şi Angela Bercheu (48:01) la fete. Vezi rezultatele complete.

*** Pe 20 septembrie s-a desfăşurat la Lacul Roşu (judeţul Harghita) a doua ediţie a Carpathian Gladiator, pe un traseu de 5 km, cu 20 de obstacole naturale sau create de om – namol, foc şi alte nebunii. Rezultatele vor fi afişate în curând pe site-ul competiţiei.

Triatlon

*** Duminică, 21 septembrie, la Burgas (Bulgaria), s-a desfăşurat ETU Triathlon Balkan Championships, concurs care a beneficiat de prezenţa unui număr mare de triatlonişti români. La feminin, Cătălina Ştefania a terminat pe locul 4 (01:12:35, înot 14:44, bicicletă 36:18, alergare 21:01), . La masculin, cea mai bună clasare a noastră a avut-o Ciprian Bălănescu – locul 12 (timp total 01:00:34, înot 4:30, bicicletă 29:27, alergare 16:12). Au mai terminat competiţia Sorin Boriceanu (locul 20), Florin Sestakovski (locul 22), Cristian Ceparu (locul 29), Iurei Ostasin (locul 32), Danes Ionescu (locul 38), Constantin Apostu (locul 43) şi Cătălin Atodiresei (locul 44). Rezultatele complete aici.