luni, octombrie 21 2024

* O să începem cu o prezentare succintă a celui mai important eveniment de alergare al sfârșitului de săptămână: Campionatul mondial de alergare montană. Evenimentul a avut loc în Snowdonia, în nordul Țării Galilor, într-o localitate cu nume imposibil: Betwys-y-Coed
România a avut nouă reprezentanți la aceste mondiale, cei mai buni alergători montani. Rezultatele au fost satisfăcătoare. Astfel, la junioare (alergare de 4,7 km), cea mai bine clasată a fost Andreea Piscu, locul 18, cu un timp de 21min:42sec. Celelalte sportive s-au clasat pe locurile 31 – Alina Butnariu (22min:50sec) și 34 – Iulia Zudor (23min:09sec). Câștigătoare a fost Allie Ostrander, Statele Unite, cu un timp de 19min:44sec.

La juniori, primul român a fost Peter Herman, locul 27, cu un timp de 38min:47sec pe distanța de 8,9 km. Ceilalți băieți s-au clasat astfel: Mihai Fălcescu – locul 32 (38min:55sec), Gabriel Bulandra – locul 36 (39min:20sec) și Gergely Bogya – 41 (40min:11sec).Câștigător a fost turcul Ferhat Bozkurt (33min:56sec).
În cursa feminină a senioarelor, România a avut o singură reprezentantă, pe Denisa Dragomir care s-a clasat pe locul 20, cu timpul de 41min:18sec pe distanța de 8,9 km. Campioană mondială a devenit ugandeza Stella Chesang, cu timpul de 37min:52sec.

La băieți, Ionuț Zincă s-a clasat pe locul 43, el parcurgând cei 13 km ai cursei în 55min:16sec minute. Tot un ugandez, Fred Musobo, a câștigat competiția cu timpul de 49min:00sec.
Au participat sportivi din 27 de țări. Rezultatele complete se găsesc aici. La anul, mondialele vor avea loc în Bulgaria.

runfest
* Ediția a 5-a a Semimaratonului Internațional Oradea (desfășurat în cadrul Oradea City Running Day) a strâns la start circa 800 de sportivi, din opt țări. Vremea nu a fost chiar plăcută, dar asta nu a împiedicat obținerea unor rezultate bune. La semimaraton au câștigat kenyenii James Emuria – 1h:08min:30sec și respectiv Agnes Chebet – 1h:14min:30sec.  Proba de 10 km a fost câștigată tot de un kenyan, Henry Kemboi – 31min:31sec, iar la fete prima a fost Paula Todoran – 36min:44sec. Rezultatele complete, inclusiv în proba de ștafetă maraton sau cros de 5 km se găsesc aici.

* Ultramaraton 64 km. Plus probe de maraton și semimaraton. Și ca să rimeze în continuare, competiția s-a numit Transmaraton, ediția a patra. 24 de finișeri în proba cea mai lungă, câștigată de Florin Simion – 6h:15min:26sec, în timp ce la fete (din trei participante) prima a fost Luciana Cristea-Basno – 7h:51min:05sec. Aproximativ același număr de finișeri, respectiv 23, și în proba de maraton, unde primii au fost Daniel Mirea – 3h:55min:55sec și respectiv Daniela Iliescu – 5h:11min:21sec. La semimaraton, 81 de finișeri, cu Alexandru Itu – 1h:36min:59sec și Alice Paterson – 2h:16min:12sec, pe primul loc. Toate rezultatele, aici.

* Peste 900 de alergători au participat la ediția din acest an a RunFest Băneasa, desfășurată pe 20 septembrie. Au fost trei probe de alergare. La cea mai lungă, de circa 20 km, pe primul loc la băieți s-a clasat cel mai bun maratonist român al momentului, Marius Ionescu – 1h:07min:11sec, în timp ce la fete prima a terminat Hiroko Ogawa – 1h:44min:25sec. Crosul de 10 km i-a avut ca protagoniști pe Mihai Bizniuc – 36min:37sec și Ilinca Tempeanu – 46min:03sec. Rezultatele complete sunt disponibile aici.

Tot duminică s-a desfășurat și Semimaratonul Porțile Deltei, la Tulcea, dar rezultatele oficiale nu au fost anunțate.