luni, octombrie 21 2024

Sezonul competițional nu s-a încheiat. Continuă să se alerge, ba chiar apar curse noi. Rezultatele din week-endul 15-16 octombrie.

Trail Run

• Hercules Maraton. Un concurs frumos, întrerupt pentru o vreme, dar care acum a ajuns la a șasea ediție. Traseul e în munții Cernei, nu departe de Băile Herculane. Două probe: maraton și semimaraton. Puțin peste 100 de finișeri la maraton, unde cei mai rapizi au fost Robert Hajnal – 4h:06min:17sec și respectiv Katharina Haeni – 5h:35min:07sec. Au fost în schimb 212 finișeri la semimaraton, probă cîștigată de către Ionuț Măran – 1h:59min:57sec și respectiv Gianina Tănase – 2h:08min:22sec. Rezultatele definitive sunt aici.
  • A patra ediție a Șugaș Race, o competiție ce a propus mai multe distanțe de alergare, de la traseu Hobby (8 km lungime, +300m diferență de nivel), trecînd prin varianta Short (16km, +800m), pînă la traseul Long (27km, +1300m). Aproape 200 de alergători au terminat cele trei curse, majoritatea preferînd traseele mai lungi. Cîștigători la cursa Long au fost Daniela Cîrlan – 2h:44min:07sec și Kovacs Attila – 2h:12min:35sec. Rezultatele complete se găsesc aici.

• Circa 50 de persoane au luat startul la prima ediție a Păltiniș 1000, o cursă de sprint, în urcare, pe distanța de 1000 metri, organizată pe pârtia de schi Oncești din stațiunea Păltiniș. Traseul a avut o diferență de nivel de circa 240 metri, iar panta a avut o înclinație de până la 60%. La băieți, cel mai rapid a fost Ciprian Bălănescu- 9min:20sec, în timp ce la fete prima a terminat Tabita Teușan (14 ani) – 10min:05sec.
  • Am mai identificat o alergare desfășurată tot în acest week-end, care s-a desfășurat în zona Odorheiu Secuiescu: Fuss Neki. Cum informațiile sunt doar în limba maghiară, nu am reușit să aflăm prea multe despre formatul acestui concurs. Oricum, rezultatele – care se găsesc aici – arată că au fost peste 200 de alergători.

Urban Trail

• O competiție aflată la debut: Curtea Domnească Semimaraton, desfășurată la Piatra Neamț. S-a plecat din centru orașului și s-a urcat pe două dealuri din jur. Cursa a avut un traseu de cros (9,2 km lungime, +450m diferență de nivel) și unul de semimaraton (21km, +820m), plus un cros pentru copii. Întărind încă o dată ideea că românilor le plac alergările mai lungi, au fost 57 de finișeri la cros și 91 în proba de semimaraton. Aceasta din urmă a fost cîștigată de Viorel Pălici – 1h:35min:18sec și respectiv Rodica Miron – 2h:25min:40sec. Rezultatele complete se găsesc aici.

Curse externe

• Să notăm cîteva rezultate ale unor alergători români care au participat la competiții din afara țării. Astfel, Mădălina Florea s-a clasat pe locul 2 în cadrul Birmingham Half Marathon (cu un timp de 1h:14min:45sec), în timp ce în cadrul aceluiași concurs Marius Ionescu a terminat pe poziția a cincea, cu un timp de 1h:08min.
  • Schimbînd puțin registrul, adică referindu-ne la curse mai lungi și pe teren accidentat, să mai spunem că Andrei Țale a cîștigat proba de 110 km din cadrul Virgin Forest Trail, cu un timp de 13h:47min, iar  Mihai Șerban a terminat pe poziția a patra la general și locul 3 la masculin. traseul mai lung (162km, +6900m diferență de nivel). Timpul său a fost de 27h:20min. Rezultatele se găsesc aici. Să reamintim că anul trecut, la aceeași competiție din Grecia, Daniel Stroescu a reușit să se claseze pe locul 2 (25h:29min:24sec), iar Iuliana Stroescu (Chiriac) a câștigat proba de 44 de km a concursului, cu un timp de 5h:03min.