luni, octombrie 21 2024

Atleții români au avut rezultete bune la o competiție virtuală de alergare la nivel european

[Valeriu Rosetnic]

Tocmai s-a încheiat competiţia virtuală de alergare pe distanţa de 10km organizată în perioada 1-30 iunie de către European Masters Association (EMA).

Au fost înscrişi în competiţie 178 de concurenţi masters din 17 ţări şi au fost înregistrate 154 rezultate. România a fost prezentă pe listele de start cu 48 de alergători, dintre care 45 figurează la final în clasament.

Bilanţul participării alergătorilor români este următorul:

# Clasări individuale:

• Trei locuri 1 (medalii de aur): Iosif Hecko (1/1) la categoria B80, Ilie Cioca (1/6) la B75 şi Lucian Nicolae Gavrilă (1/11) la B40
  • Opt locuri 2 (medalii de argint): Ioana Nica (2/7) la F60, Paraschiva Borş(2/8) la F55, Mirela Popescu (2/7) la F50, Maria Herman (2/3) la F45, Nicoleta Ciortan (2/7) la F40, Mirela Albu (2/9) la F35, Ştefan Ciochină (2/12) la B60, Gabriel Solomon (2/7) la B35
  • Șapte locuri 3 (medalii de bronz): Ionela Dobrea (3/7) la F50, Mariana Nenu (3/3) la F45, Simona Slădaru (3/7) la F40, Diana Gal (3/9) la F35, Florin Bratu (3/18) la B50, Gheorghe Tănase (3/11) la B40 şi Iuliu Grec (3/7) la B35

# Clasări pe echipe de trei alergători:

• Cinci locuri 1 (medalii de aur) la categoriile de vârstă: F50, F40, F35, B40 şi B35
  • Trei locuri 2 (medalii de argint) la categoriile de vârstă: F55, M65 şi M50

În clasamentul pe țări, România s-a clasat pe locul 2, după Marea Britanie. Cel mai rapid alergător român pe 10km a fost Lucian Nicolae Gavrilă (B40), debutant anul acesta la competiţiile de masters, cu timpul de 35min:14sec (al 4-lea rezultat din concurs) iar cea mai rapidă alergătoare Nicoleta Ciortan, cu timpul de 39min:50sec. Cea mai bună performanţă ponderată cu vârsta a aparţinut, la fel ca la etapa 5k, Ioanei Nica: 86.01%, urmată, în topul de 12 alergători care au punctat pentru România, de Ilie Cioca (84.21%) şi Ştefan Ciochină (83.68%).

Componenţa formaţiei top 12 care a punctat pentru România în clasamentul pe ţări*(reiau în subsol câteva precizări legate de felul cum e stabilit) a fost în permanentă schimbare pe măsură ce apăreau rezultate mai bune. Nivelul performanţelor realizate pe 10k ne-a permis acum să depăşim pragul de 80% sub care ne oprisem, la limită, în proba de 5k. Remarcabilă este prezenţa în finala top12 a ‘băieţilor’ de la categoria B50 care au ocupat 4 din cele 12 poziţii care punctează! Concursul nu s-a mai bucurat de o participare internaţională fel de numeroasă ca pentru etapa 5k.

În luna iulie întrecerea virtuală e pe distanța de o milă (1,6km).

*Clasamentul pe ţări a fost stabilit pe baza primelor 12 performanţe ponderate cu vârsta pe criteriile World Masters Association (WMA – age grading”). Periodic statisticienii WMA analizează recordurile mondiale care se stabilesc în probele clasice de alergare şi evaluează pe baze teoretice care ar fi cel mai bun timp posibil la care se poate coborî (“cea mai bună performanţă posibilă”). Ponderează apoi printr-o relaţie de calcul ”cea mai bună performanţă posibilă” în raport cu vârsta pentru categoriile recunoscute în competiţiile de masters (bărbaţi/femei) şi rezultă un set cuprinzând cele mai bune performanţe posibile pe categorii de vârstă. Pe această bază orice timp realizat de un atlet poate fi exprimat şi ca un procent din performanţa maximă posibilă pentru vârsta atletului. Referinţa a fost folosită şi în EMA 10k Challenge, scorul pe ţară fiind media primelor 12 performanţe (procente) ale alergătorilor din ţara respectivă.