joi, martie 28 2024

Maratonistul Marius Ionescu a reușit să obțină un timp ce îi permite participarea la Campionatele Mondiale de Atletism.

gazeta
A fost o zi foarte bună pentru cel mai bun maratonist român al momentului. La Hamburg, Marius Ionescu (Piciu) a reușit să să claseze pe un foarte bun loc 5, cu un timp ce reprezintă nu doar un record personal, care i-a adus totodată calificarea la Campionatele Mondiale de Atletism ce se vor desfășura în august la Moscova.

Marius, care a alergat al cincilea său maraton, a obținut la Hamburg un timp de 2h:13min:33sec, mai bun cu aproape două minute față de precedentul record personal. Marius Ionescu a fost cel mai bine clasat european la cursa din Germania, dominată ca de obicei de sportivii est-africani.

Maratonul de la Hamburg, unde au participat circa 15.000 de alergători, a fost câștigat de kenyanul Eliud Khipcoge, cu un timp de 2h:05:min:30sec, nou record al competiţiei. El a fost urmat de etiopianul Limenih Getachew – 2h:07min:35sec și kenyanul Lawrence Kimaiyo – 2h:10min:27sec. Proba feminină a revenit atletei lituaniene Diana Lobacevske, în 2h:29min:17sec.

Tot duminică, dar la Londra de data aceasta, s-a alergat tare în cursa de maraton. Iată rezultatele:

3. Yukiko Akaba (Japonia)- 2h:24min:43sec

Mergând pe alt meridian, merită menționat și faptul că în acest week-end a fost și primul maraton din Cisiordania, la Bethleem. Peste 1.000 de oameni au alergat în cursa clasică de 42,195 km, dar și pe distanțele de 10, respective 20 km.  Mai multe amănunte aici.